İndeks’ten 2016 Yılına Güçlü Giriş

10.05.2016

İndeks Bilgisayar, 2016 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. İlk üç aylık büyüme %26 

27 yıldır Türk bilişim sektörü içerisinde “geleceğin teknoloji dağıtım grubu” vizyonu ile hareket eden ve halen 150’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapan Index Grup’un halka açık şirketleri arasında yer alan İndeks Bilgisayar A.Ş. (INDES) 2016 yılı ilk çeyrek finansal rakamlarını açıkladı.

2016 yıl başı itibarı ile yazılım ve teknoloji altyapısını değiştiren İndeks Bilgisayar, bilişim teknolojileri, telekom ve lojistik sektörlerine yönelik yaptığı yatırımların katkısıyla yılın ilk çeyreğinde net satışlar ve net kârda büyümeye devam etti. Geçen yıldan itibaren katma değeri yüksek teknoloji ürünlerine ve dijital dönüşüme daha fazla odaklanan şirket, aynı zamanda en çok bilgisayar, mobil ve çevre birimleri ürün gruplarının da gücünü de arkasına alarak önemli bir büyümeye imza attı. 

2016 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarına göre İndeks Bilgisayar’ın net satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 26 oranında artış gösterdi. 2015 yılının ilk çeyreğinde 748 milyon  TL olan net satışları,  2016 yılının ilk çeyreğinde 939 milyon  TL’ye ulaştı.

Net kârda da geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 14 artış kaydeden İndeks Bilgisayar, 2015 yılının ilk çeyreğinde 10,6 milyon TL’lik net kârını, yaklaşık 1,5 milyon TL’lik bir artışla, 2016 yılının ilk çeyreğinde 12,1 milyon TL'ye çıkardı.

“Index Grup olarak Türkiye ekonomisine değer katıyoruz”
İlk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Index Grup CEO’su Erol Bilecik, bilişim teknolojileri dağıtım kulvarındaki liderliklerini güçlendirmeye devam ettiklerini belirterek, “Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıla da güçlü bir giriş yaptık. Dijital altyapımızı değiştirerek çok sağlam temeller kurduk. Bu nedenle 2015’te yaptığımız yatırımların meyvesini de bu yıl daha fazla alacağımızı görüyoruz. Büyüme planlarımız ve ‘geleceğin teknoloji dağıtım grubu’ vizyonumuz doğrultusunda, Türkiye’de dijital dönüşüme örnek şirket olmaktan ve yeni istihdamlar yaratarak Türkiye ekonomisine değer katıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Verimli büyüme hedeflerinden sapmadan 2016 yılını tamamlayacaklarını vurgulayan Bilecik, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Grup olarak büyüdükçe, yatırımcılarımıza ve tüm paydaşlarımıza karşı daha büyük sorumluluk hissediyoruz. Uzun yıllardır grubumuzun yol haritası olan ‘karlı, verimli ve büyüyen Index Grup' mottomuza bağlılığımız devam edecektir. Karlı ve verimli büyüyen bir yapıya sahip olma ilkelerimiz ile önümüzdeki yıllarda da liderliğimizi sürdürmeyi amaçlıyoruz.”