İndeks Bilgisayar büyümeye devam ediyor

09.05.2022

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım şirketi İndeks Bilgisayar, 2022 yılının birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı. 200’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapan Index Grup şirketlerinden İndeks Bilgisayar, 2022’nin ilk çeyreğindeki konsolide mali sonuçlarına göre net kârını yüzde 89 artırarak 54,6 milyon TL’den 103,3 milyon TL’ye, yüzde 80 artan net satışlarını da 2 milyar 871 milyon TL’den 5 milyar 168 milyon TL’ye çıkardı.

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu Index Grup’un halka açık şirketlerinden İndeks Bilgisayar, 2022 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği konsolide mali sonuçlarını açıkladı. Buna göre şirket, net satışlarını 2021’in ilk çeyrek konsolide sonuçlarına göre yüzde 80 oranında yükseltirken, net kârını ise yüzde 89 oranında artırdı. Geçen yıl %3,96 olan brüt kâr marjı bu dönem %4,26 olarak, net kâr marjı ise geçen yıl %1,90 iken bu dönem %2 olarak gerçekleşti.

Haziran 2004’te halka arzı gerçekleşen İndeks Bilgisayar’ın 2022 ilk çeyrek konsolide mali sonuçları şu şekilde:

İndeks Bilgisayar
•    2022 ilk çeyrek sonuçlarına göre konsolide net satış gelirleri: 5 milyar 168 milyon TL 
•    Konsolide brüt kârı: 220,1 milyon TL
•    Konsolide net kârı: 103,3 milyon TL

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Index Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, pandemiyle birlikte ivme kazanan dijitalleşmenin etkisiyle teknoloji ürünlerinde talebin artmaya devam edeceğini belirtti. Bilecik sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizin bilişim teknolojileri alanındaki 22 yıllık liderliğimizi bu yıl da sürdürme hedefiyle attığımız adımların sonucunda, birinci çeyreği net satışlarımızda ve net kârımızda önemli artışlarla kapattık. Bu artışta bireysel tüketimle birlikte altyapı ve ağ ürünlerine yönelik talebin yüksek olmasının da önemli etkisi var. Her yıl olduğu gibi 2022’de de temettü dağıtan bir şirket olma özelliğimizi devam ettireceğiz. Yönetim Kurulu olarak Genel Kurul'a net dağıtılabilir kârın yüzde 31'i kadar kâr dağıtımı önerisinde bulunduk.

İş ortaklarımızın son yıllarda tüm dünya gibi deneyimlediği, hatta bizzat parçası olduğu ve katkı sağladığı hızlandırılmış dijitalleşmeyle birlikte değişen lojistik ihtiyaçlarını, ülkemizin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu olarak çeşitlendirdiğimiz lojistik hizmetlerimizle ve altyapımızla giderecek aksiyonları vakit kaybetmeden alıyoruz.

Yılın kalanında da hedeflerimizi gerçekleştirmek için yatırımlarımızı geleceğin teknoloji dağıtım grubu vizyonumuz çerçevesinde sürdüreceğiz. Ayrıca kurulduğumuz günden bu yana daimî yatırımımız olan dağıtımını yaptığımız marka sayısını ve ürün çeşitliliğini artırarak kârlı, verimli ve sürdürülebilir büyümeye devam edeceğiz ve sektörümüzdeki liderliğimizi koruyacağız."