Index Grup, 2024’te Yapay Zekâ Yatırımlarına Hız Veriyor

27.02.2024

Türkiye'nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu Index Grup, 2024 yılı bitmeden yapay zekâ uygulamalarını destekleyen ürün portföyünü Türkiye genelinde 8 bini aşkın iş ortağına ulaştırmayı hedefliyor.

Türkiye'nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu Index Grup, yeni yıla yapay zekâ yatırımlarına hız vererek başladığını açıkladı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan İndeks Bilgisayar Genel Müdürü Banu Sürek, yapay zekâ yatırımlarına hız vereceklerinin bilgisini paylaşarak, “Son bir yılın çok hızlı gelişen teknolojisi üretken yapay zekânın (GenAI), teknoloji sektöründeki tüm büyük oyuncuların kendi büyük dil modellerini yaratmalarına  ve yeni ürün ve hizmetler geliştirmelerine olanak tanıdığını görüyoruz. Üretken yapay zekâ, doğal dil işleme, görüntü tanıma, ses sentezi gibi alanlarda insanların yapabileceği birçok görevi otomatikleştirebilen ve yeni içerikler üretebilen bir teknoloji olarak kısa vadede sektörümüze hem yeni iş fırsatları hem de yeni rekabet avantajları sağlayan bir pencere açıyor. Aynı zamanda günlük hayatı kolaylaştıran çözümler sağlayan yapay zekâ, kullanıcıların yaratıcılıklarını, üretkenliklerini ve becerilerini artırarak şirketlere verimlilik avantajı sağlıyor. Aslında çok yeni olmayan bu teknolojiye 2023 yılında sektörün büyük firmalarının yatırımlarıyla yapay zekânın potansiyeline yönelik muazzam bir ilgi oluştu ve bu ilgi sayesinde teknoloji trendleri arasında özellikle üretken yapay zekâ oldukça ilgi çeken bir kavram olarak gündeme geldi. Hemen hemen tüm iş yapış biçimlerini kökten etkileyen yapay zekâ teknolojileri, iş dünyasında sohbet robotları, otonom araçlar ve sesli komutla çalışan dijital asistanlar aracılığıyla her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Bugün artık alışveriş, haber, eğlence, konferans görüşmeleri, lojistik, sağlık, perakende, bankacılık gibi neredeyse her alanda yapay zekâ teknolojileri kullanılıyor” dedi.

“Yapay zekâ uygulamalarını destekleyen ürün portföyümüzü iş ortaklarımıza ulaştıracağız”
Yapay zekâ teknolojisindeki gelişimin ve bu gelişimin şirketlerin kârlılık ve üretkenlikleri üzerindeki etkisinin bolca konuşulduğu bir dönemin yaşandığını belirten Banu Sürek, “Hem dünyada hem Türkiye'de yapay zekâ teknolojisi geliştiren ve buna yatırım yapan şirketlerin içinde bulunduğumuz dijital çağın kazananları arasında olduğunu görüyoruz. Sadece yeni dönemin teknolojik girişimleri değil, en geleneksel sektörlerin önde gelen oyuncuları da yapay zekânın yarattığı yeni ekonomik sisteme uyum sağlamak için dev yatırımlar yapıyor. Biz de Index Grup olarak dünyanın lider teknoloji markalarından oluşan, 200'ü aşkın markamızın değerli üreticileriyle yaptığımız planlamalarla önümüzdeki dönemde heyecanla beklenen yapay zekâ uygulamalarını destekleyen ürün ve hizmetleri iş ortaklarımıza ulaştırmak üzere yoğun bir şekilde çalışıyoruz. 2024 yılı bitmeden yapay zekâ uygulamalarını destekleyen ürün portföyünü Türkiye genelinde 8 bini aşkın iş ortağımıza ulaştırma hedefimiz var” ifadelerini kullandı.