İndeks Bilgisayar İlk Dokuz Aylık Sonuçlara Göre Tarihinin En Yüksek Cirosunu Açıkladı

08.11.2023

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım şirketi İndeks Bilgisayar, 2023 yılının ilk dokuz ayına ait finansal sonuçlarını açıkladı. 200’den fazla dünya teknoloji devinin distribütörlüğünü yapan Index Grup şirketlerinden İndeks Bilgisayar, böylelikle 35 yıla yakın kurumsal yolculuğunun ilk dokuz aylık dönemlerine ait tarihinin en yüksek cirosuna ulaştı. Şirketin açıkladığı konsolide mali sonuçlarına göre net kâr yüzde 52 artış ile 405,7 milyon TL’den 614,9 milyon TL’ye, yüzde 66 artan ciro ise 16 milyar 886 milyon TL’den 28 milyar 55 milyon TL’ye yükselerek şirketin bu dönemdeki en yüksek cirosu oldu.

Türkiye’nin lider bilişim teknolojileri dağıtım grubu Index Grup’un halka açık şirketlerinden İndeks Bilgisayar, 2023 yılının ilk dokuz ayında elde ettiği konsolide mali sonuçlarını açıkladı.

İndeks Bilgisayar’ın Ocak – Eylül 2023 konsolide mali sonuçlarına göre şirketin cirosu bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 66 artışla 16 milyar 886 milyon TL’den 28 milyar 55 milyon TL’ye yükseldi. Aynı dönemde net kâr ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artış ile 405,7 milyon TL’den 614,9 milyon TL’ye, konsolide brüt kâr yüzde 113 artışla 784 milyon TL’den 1 milyar 670 milyon TL’ye yükseldi.

İndeks Bilgisayar

Haziran 2004’te halka arzı gerçekleşen İndeks Bilgisayar’ın (INDES) 2023 yılı ilk dokuz ay konsolide mali sonuçları:

• Konsolide net satış gelirleri: 28 milyar 55 milyon TL

• Konsolide brüt kârı: 1 milyar 670 milyon TL

• Konsolide net kârı: 614,9 milyon TL

“35 yıllık yolculuğumuzun ilk dokuz aylık dönemlerine ait en yüksek cirosunu açıklamaktan mutluyuz”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Index Grup Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik üçüncü çeyrekte tüm ürün gruplarında adetsel büyümeler yaşandığı bilgisini vererek, “Dijitalleşmedeki hızlanmayla beraber bireysel ve kurumsal tüketici talebinde artış devam ediyor. Bu durum ürün gruplarımızdaki adetsel büyümelerde de kendini gösteriyor. 35 yıla yakın kurumsal yolculuğumuzun ilk dokuz aylık dönemlerine ait en yüksek ciromuzu güçlü bir bilanço ile açıklamaktan son derece mutluyuz. Sektörde 2000 yılından bu yana pazar liderliği konumumuzu koruyoruz. Üçüncü çeyrekte de tüm markalarımızda en yüksek pazar payına sahip olduk. Bununla beraber ülkemizdeki dev kurumsal projelerin teknoloji sağlayıcısı konumundayız. Uzun yıllardır tüm segmentlerde iş ortaklarımızın ana tedarik merkeziyiz. Tüm bunların ilk dokuz ayda sergilediğimiz performanstaki rolü çok büyük. İlk dokuz aydan aldığımız güçle lojistik, e-ticaret, büyük IT entegrasyon projeleri alanlarında yatırımlarımıza devam ederken yılın kalanını da ABD doları bazında çift haneli büyüme ile tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca Index Grup olarak sadece finansal büyümeyi değil, sürdürülebilir geleceği de son derece önemsiyoruz. Bu kapsamda yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir ürünlerle ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz.” dedi.