Despec Bilgisayarın Karlılığında Rekor Büyüme

05.05.2015

Index Grup çatısı altında faaliyet gösteren bilişim sektörüne ait  tüketim malzemeleri ve aksesuar distribütörü olan Despec Bilgisayar, karlılıkta yüzde 68,5 oranında rekor büyüme kaydederek çok başarılı bir çeyrek kapanışı gerçekleştirdi. 

2010 yılında halka arz edilen Despec Bilgisayar (DESPC), 2014 yılında verimli satış stratejileri ve genişleyen satış kanallarının yansımalarını almaya başladı. Son iki yıldır verimli ve karlı büyüme odaklılığını arttıran Despec Bilgisayar, ilk çeyrekte yüzde 68,5 oranında rekor büyüme kaydederek üstün bir performans sergiledi ve kendi rekorunu kırdı. 

2014 yılı bilanço verilerine göre şirketin karlılığı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 68,5 oranında artış gösterdi. 31 Mart 2014 itibarıyla 2 milyon 533 bin 139 TL kar elde eden şirket, 31 Mart 2015 tarihi itibarıyla karlılıkta 4 milyon 267 bin 433 TL'ye ulaştı.  

Despec Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, bilanço rakamlarında elde edilen başarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “2010 yılında Despec hisselerinin yüzde 39,35’lik kısmını halka açtık ve bu tarihten yalnızca beş yıl sonra rekor düzeyde net karlılık rakamlarına ulaşmanın tüm paydaşlarımız adına memnuniyetini yaşıyoruz. Özellikle son iki yıldır tüm çalışanlarımızla birlikte verimli ve karlı büyüme hedefine odaklandık ve şimdi meyvelerini almaya başladık. Bu gelişmede tüketim malzemeleri ve aksesuar ürün portföyümüzü genişletmemizin de etkisi büyük oldu. Şirketimizin sağlıklı büyüyen bilançosu doğrultusunda, sürdürülebilir karlılık artışının 2015 boyunca devam edeceğini öngörüyoruz. Yönetim Kurulu olarak 22 Mayıs 2015 tarihinde yapacağımız genel kurula 2014 yılı karımızın tamamının dağıtımı için teklif götürmenin tüm paydaşlarımız ve yatırımcılarız adına mutluluğunu yaşıyoruz. ” 

1995 yılında kurulan Despec Bilgisayar, BT sektöründe tüketim malzemeleri alanında faaliyet göstermekte olup kulvarının lider firmasıdır. Konusunda en büyük sermayeye sahip ve 2010 yılında halka arz edilen Despec Bilgisayar’ın dağıtımını yaptığı markalar arasında HP, IBM,  Canon, Toshiba, Jabra, Trust, Lexmark, Targus, Sony, OKI ve Dexim gibi birçok dünya devi bulunuyor.